Pondělí, 19 května, 2025
aktuálně

Máte společný účet? Zajistěte si dispoziční právo pro oba

Je přirozené, že se většina z nás s oblibou vyhýbá všem otázkám spojeným se smrtí. Pokud však nechceme výrazně zkomplikovat život našich blízkých po naší smrti, jsou některé věci, kterými je potřeba se zabývat. Toto platí obzvláště, pokud je na našich penězích někdo existenčně závislý.

Bezprostředně po smrti blízkého totiž banka zablokuje jeho účet, a to i pro osoby, jež znaly všechny přístupové údaje. Pokud tedy nechcete, aby vaši nejbližší zůstali odstřiženi od vašich peněz až do dědického řízení, které se může konat až několik měsíců po smrti, udělte někomu z nich dispoziční právo k vašemu účtu.

Pokud jste se již dostali do svízelné situace, kdy se nemůžete dostat k penězům svých zemřelých blízkých, finančně vám může pomoci půjčka ihned.

Ujistěte se, že dispoziční právo nekončí úmrtím majitele

Dispoziční právo fungující za života majitele vám umožní nahlížet do účtu a provádět většinu operací, tak jako by patřil vám. Nemůžete však měnit nastavené služby ani účet zrušit. Pokud při sepisování smlouvy neuvedete, že máte zájem o dispoziční právo trvající i po smrti majitele, účet se vám uzavře a vy se k daným penězům nedostanete až do dědického řízení.

Jinou možností, jak předejít tomuto problému, je mít účet společný, ve kterém jsou dva lidé rovnocennými partnery a náleží jim oběma. Také je možné si při zřizování účtu nastavit, aby platby trvalých příkazů apod. pokračovaly i po smrti jeho majitele. Disponent má však pravomoc tyto platby zrušit.

Jakou roli hraje disponent v dědictví?

Disponent nemusí být výlučně také dědicem. V tom případě je disponent zodpovědný vůči ostatním dědicům za pohyb peněz na účtu zemřelého. Notář se obvykle zajímá i o transakce, které proběhly před smrtí. Pokud se totiž prokáže, že disponent použil část peněz pro svou vlastní potřebu, bude nucen vrátit adekvátní část ostatním dědicům.

Jak usnadnit svým blízkým práci s dokumenty po naší smrti?

Nejdůležitější je mít veškeré své dokumenty v pořádku, ideálně přehledně roztříděné v šanonu, o jehož uložení vědí vaši blízcí. Sem zařaďte veškeré smlouvy o bankovních účtech a investiční smlouvy, jelikož po smrti spadají do dědického řízení.

Pokud máte i stavební či penzijní spoření, smlouvy o něm do šanonu založte také. Pokud si navíc u penzijního spoření určíte tzv. obmyšlenou osobu, dostanou se vaši blízcí k penězům výrazně rychleji. Nezapomeňte ani na smlouvy o životním pojištění, i zde máte možnost určit obmyšlenou osobu.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články